TopDACH realizacja w centrum WARSZAWY

W ofercie firmy Top-Dach poza szerokim wachlarzem materiałów dachowych, znajdziecie Państwo również bogaty wybór blach płaskich. Materiał ten jest świetną alternatywą dla blachodachówki lecz może być wykorzystywany także jako panel elewacyjny. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze szczegółami oferty blach płaskich dostępnych w asortymencie naszej firmy.

Elewacja i dach

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

NASI DOSTAWCY BLACH PŁASKICH NA RĄBEK STOJACY

Blacha cynkowo tytanowa
silesia-logo

Blacha miedziana

kme_th

Blacha aluminiowa

prefa_logo_

Blacha stalowalogo budmat

Sposoby łączenia blach płaskich na rąbek stojący

- jak łączy się blachy

 

 

 

rysunki rąbek

Rysunek ten pokazuje jak są połączone arkusze blach płaskich na dachu w technice rąbka stojącego.Należy zwrócić uwagę na rys. oznaczony cyfrą dwa . Obecnie tej metody nie stosuje się . Spowodowane jest to małą szczelnością tego połączenia jak i niezbyt efektownym wyglądem

rąbek podwójnyNa tym rys. widać szczegóły połączenia.

 

 

 

  1. Rys. a) Rąbek stojący podwójny
  2. Rys. b) Rąbek stojący pojedynczy lub kątowy

Te rysunki pokazują jeszcze inną technikę łączenia blach płaskich na dachu. Nosi nazwę RURKA albo ZWIJKA . metoda ta odchodzi do lamusa ze względu na swoją  niedoskonałość . Starsza generacja dekarzy wykorzystuje ją jeszcze do wykańczania obróbek blacharskichwulstwa

Są cztery techniki łączenia blach płaskich na dachu :

  1. Rąbek stojący podwójny
  2. Rąbek stojący pojedynczy lub kątowy
  3. Rąbek stojący prosty
  4. Rurka lub zwijka

Podsumowanie technik łączenia blach płaskich na dachu:

Wskazane cztery techniki łączenia blach płaskich na dachu, choć z pozoru są do siebie podobne, to istniejące drobne różnice pomiędzy nimi, które decydują o ich funkcjonalności.Dwie pierwsze stały się klasyką sposobu wykonania dachu ze względu na ich estetyczny wygląd. Choć i one różnią się między sobą.

I tak technika łączenia blach płaskich w rąbek stojący podwójny świetnie spisuje się na dachach o bardzo małym spadku. Do takiego montażu wystarczy kąt dachu nie mniejszy niż 10 stopni.Natomiast rąbek stojący pojedynczy wymaga już co najmniej 25 stopni nachylenia dachu. Rąbek stojący pojedynczy to też świetna metoda na wykonanie elewacji.

Rąbek stojący prosty i zwój są metodami mało efektownymi i mało szczelnymi. Nadawały się na dachy  o dość dużym kącie pochylenia. Odchodzą do lamusa i już nie są stosowane, choć starsza generacja dekarzy używa zwoju do wykańczania obróbek blacharskich. Ciekawostką jest to, że rąbek stojący prosty był często stosowany za komuny. Z powodu braku blach na rynku, wykorzystywano blachy z beczek. Blachy te były twarde i tylko metoda na rąbek stojący prosty była skuteczna. Z czasem, jak na rynku pokazywała się blacha ocynkowana, zaczęto stosować metodę na zwój.

Przykłady zastosowania rąbka stojącego

Pokazane przykłady pokazują możliwości tej techniki. Jednocześnie widać, że tą techniką trzeba umieć się posługiwać i stosujący ją dekarz musi mieć dużą widzę i praktykę. W tym przypadku improwizacja nie wchodzi w rachubę. Takie zagadnienia, jak wentylacja blachy, podłoże, czy też wiedza z jakimi materiałami te blachy mogą się stykać, decydują o walorach użytkowych pokrycia dachu blachą miedzianą, cynkowo-tytanową lub aluminiową. Blacha stalowa, którą można użyć do tego rodzaju pokrycia jest tańszym rozwiązaniem. Ale coś za coś. Ma bowiem krótszy okres użytkowania . Choć tę niedogodność rekompensuje dostępność bogatszej palety barw.

Wielu inwestorów decyduje się obecnie na blachę stalową. Gwarancja na tego rodzaju blachy to niemalże 30 lat, a doświadczenie producentów wskazuje na dłuższe okresy użytkowania.

RĄBEK przykłady

Zdjęcia te pokazują różnice w wykonaniu i finezje tej techniki . Dachy stają się dziełem sztuki rzemieślniczej

Plannja blacha stalowa emkaRąbek plannja blacha dach

img_5555-140x140Blacha cynkowo tytanowa

img_5020-140x140Blacha cynkowo tytanowa

UWAGA

Na rynku obecnie są oferowane blachy tłoczone na tzw. rąbek stojący i nawet jest używana do określenia tych blach ta nazwa.Dlatego inwestorzy często mylą ją z prawdziwym rąbkiem stojącym . Prawda jest taka , że z dala przypomina rąbek stojący ALE!

Poniższe zdjęcia pokażą różnicę pomiędzy prawdziwym rąbkiem stojącym a panelami blaszanymi na tzw. klik lub zatrzask

Blacha panelowa klik

bratex klikJest to przykład panelu dachowego tzw. klik lub zatrzaskowy

budmat clik 1

Rąbek stojący

rabek-stojacy-blachaKunszt ręcznie wykonanych połączeń arkuszy blach tzw. SZAR

Rąbek połaćTakie wykończenie dachu jest możliwe tylko przy zastosowaniu techniki łączenia blach płaskich na rąbek stojący