Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
okno dachowe

Co należy wiedzieć o oknach dachowych?

Okna dachowe to popularne przeszklenia, które pozwalają naświetlić pomieszczenia umiejscowione na poddaszu. Jednak sporo osób ma dylemat związany z tym, czy montować tego typu okna i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. To oczywiście zrozumiałe, ponieważ okna dachowe jak każdy inny produkt mają swoje specyficzne cechy, które warto poznać, aby dokonać świadomego wyboru. Zastanówmy się wiec, co warto wiedzieć o oknach dachowych!

Po pierwsze: odpowiedni dobór okna dachowego

Pierwsza sprawa, która należy brać pod uwagę, jeśli chcemy zamontować okna dachowe to ich odpowiedni dobór. Musimy pamiętać, że to właśnie okna są odpowiedzialne za spore utraty ciepła z domu. Właśnie dlatego należy zwracać dużą uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. Może on być różny w zależności od konkretnego modelu okna.

Kolejna sprawa to dobór wielkości okna do pomieszczenia. Tutaj przyjmuje się ciekawą zasadę, że 1 mkw. szyby okiennej oświetla ok. 10 mkw. przestrzeni. Właśnie dlatego w większości przypadków zdecydowanie lepiej postawić na dwa mniejsze okna niż jedno duże. Pamiętajmy też, że długie okna można zamontować na dachach o łagodnym kącie nachylenia. Jeśli więc mamy stromy dach powinniśmy postawić na modele okien o krótkiej ramie.

Po drugie: odpowiedni montaż okien dachowych

Dobór okien to ważna sprawa, jednak równie ważne jest ich poprawne zamontowanie. Tutaj szczególnie musimy mieć na uwadze fakt, że okna dachowe są dużo bardziej narażone na przeciekanie niż normalne przeszklenia. Wynika to z tego, że krople spadają na nie prosto, a nie pod kątem. Właśnie dlatego, aby zabiec przedostawaniu się do środka wody, muszą być one dokładnie zabezpieczone.

Warto również pamiętać, że okna dachowe mają ograniczoną opcję regulacji nasłonecznienia, więc wymagają zamontowania żaluzji lub rolet, jeśli chcemy w jakiś sposób móc kontrolować ilość światła wpadającego do naszych pomieszczeń.

To tylko kilka informacji na temat okien dachowych. Bez wątpienia są one bardzo praktyczne, szczególnie gdy chcemy zagospodarować strych czy poddasze. Jednak zawsze warto dobrze przemyśleć wybór takiego rozwiązania, biorąc pod uwagę umiejscowienie budynku i kilka spraw, na które nie do końca mamy wpływ. Warto także wybrać profesjonalną firmę, która pomoże nam okna dachowe wybrać, a następnie dobrze je zamontować!