Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
dachy

Dachówka czy blachodachówka. Co wybrać?

Osoby, które są na etapie budowy swojego domu, stają w końcu przed wyborem pokrycia dachowego. Obecnie dachy najczęściej kryte są dachówką (ceramiczną lub betonową) lub blachodachówką. Co warto widzieć o obu rozwiązaniach?

Dachówka blaszana

Należy zacząć od tego, że blachodachówka jest rozwiązaniem tańszym niż tradycyjna dachówka. I nie chodzi tu tylko o sam produkt. Zwykłe dachówki są stosunkowo ciężkie, dlatego dach pod nimi musi mieć bardzo wytrzymałą więźbę, której budowa jest droższa. Blachodachówce wystarczy najprostsza więźba. Podczas deszczu nie nasiąka ona wodą, nie ma więc obawy, że dach po ulewie stanie się jeszcze cięższy. Wbrew wielu opiniom, wysokiej jakości blachodachówka nie jest podatna na korozję ani działanie grzybów. Pokrywa się ją bowiem specjalnymi preparatami, które znacząco wydłużają jej żywotność. Blachodachówka jest jednak podatna na promienie słoneczne i temperaturę. Pod ich wpływem „pracuje”, musi więc być odpowiednio położona na dachu. Plusem blachodachówki jest również to, że jest dostępna w ogromnej palecie kolorów i wzorów, nie ma więc problemu, by znaleźć taką, która będzie imitowała np. gont.

Tradycyjna dachówka

Tradycyjne pokrycie dachowe w formie zwykłej dachówki może wydawać się delikatne i kruche, gdy trzymamy je w ręce. Wbrew pozorom dachówka ceramiczna ma o wiele większą żywotność niż blachodachówka, jest też o wiele bardziej odporna na działanie silnych wiatrów. Producenci szacują, że może ona chronić dach przez około 100 lat, wielu z nich daje na swoje produkty nawet pięćdziesięcioletnie gwarancje. Nowoczesne dachówki nie wchłaniają wody, gdyż pokrywa się je specjalnymi powłokami, które zapobiegają nasiąkaniu i poprawiają przez to ich mrozoodporność. Nieprawdą jest również to, że zwykłe dachówki są podatne na zarastanie mchem. Zdarzało się to dachówkom sprzed lat, obecnie są one odpowiednio zabezpieczane. Dachówka ceramiczna jest droższa, jednak cenę rekompensuje jej schludny, elegancki i prestiżowy wygląd.