Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
Abstract architectural background

Elewacje wentylowane – co to takiego?

Elewacja jest technicznym rozwiązaniem, które cechuje się utworzeniem wentylowanej pustki pomiędzy warstwami konstrukcji budowlanej. Wentylacja ta powinna zostać wykonana z zachowaniem bezpiecznych warunków technicznych budowy. Konieczne jest zastosowanie systemów elewacyjnych, które posiadają Europejską Ocenę Techniczną lub Aprobatę Techniczną. Czym wyróżnia się elewacja wentylowana?

Czym są elewacje wentylowane?

Elewacje wentylowane tworzą specjalną szczelinę powietrzną, która występuje między warstwą termoizolacyjną a okładziną. Taka wentylacja pozwala na właściwą cyrkulację powietrza, co przeciwdziałania tworzeniu się wilgoci.

Elementami składowymi elewacji wentylowanej są przede wszystkim:

  •  obudowa zewnętrzna, która powinna być zrobiona z płytek cementowych, kamiennych lub ceramicznych,
  •  ruszt z metalu lub drewna, przymocowany do zewnętrznych ścian budynku,
  •  materiały izolacyjne, np. wełna mineralna,
  •  elementy mocujące.

Jakie są zalety elewacji wentylowanych i kiedy warto w nie inwestować?

Do głównych zalet elewacji wentylowanych zaliczyć należy trwałość, możliwość montażu w niskich temperaturach, bogaty wybór okładzin, a także możliwość szybkiej wymiany fragmentów uszkodzonych podczas eksploatacji.

Instalacja elewacji wentylowanej wymaga zatrudnienia doświadczonej ekipy budowlanej. Niezbędne są również narzędzia dostosowane do specyfiki systemu elewacyjnego. Znajomość właściwości technicznych instalacji jest kluczowa do zapewnienia właściwej wentylacji. Niestety w trakcie instalacji bardzo często dochodzi do wielu pomyłek wykonawczych oraz braku precyzyjnego zapisu technicznego. Montaż elewacji wentylowanej, która wcześniej nie została właściwie sprawdzona, nie gwarantuje bezpieczeństwa użytkowania. Niezmiernie ważna jest kompatybilność poszczególnych elementów, niewrażliwość na oddziaływania klimatyczne oraz odporność na wpływy eksploatacyjne takie jak uderzenie czy działanie siły poziomej.