Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
Folia dachowa

Folie dachowe w pigułce

Ludzie często zadają pytania dotyczące folii dachowych. Folie dachowe, ogólnie rzecz biorąc, są szeroko wykorzystywanym materiałem. Wielu z nas zastanawia się, do czego służą. Dlatego też postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to proste pytanie.

Folia dachowa – co to jest?

Folie dachowe, charakteryzujące się niską paroprzepuszczalnością, stosowane są do ścisłej hydroizolacji. Chronią dach przed niespodziewanymi przeciekami, np. w przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego. Ich zadaniem jest także ochrona przed podwiewanym przez wiatr deszczem lub śniegiem. Innymi słowy folie dachowe sprawdzą się w szczególności w miejscach o dużych opadach deszczu. Nie jest to jednak regułą. Zasadniczo folia dachowa przyda się w praktycznie każdej sytuacji. Doskonale sprawdzają się one przy poddaszach nieużytkowych lub w budynkach gospodarczych czy garażach wolnostojących. Jeżeli mamy do czynienia z poddaszem, które tylko w części jest użytkowane, lepiej zdecydować się na ułożenie na całym dachu osłony innego typu, jak np. membrana.

Folia dachowa – czym się różni?

Jednym z podstawowych problemów jest fakt, że wiele osób używa określenia „folie dachowe” niezależnie od tego, jakie są ich funkcje. Jest to błędne właśnie z tego względu, że nie są one sobie równe. A istnieją folie paroizolacyjne oraz paroprzepuszczalne. Folie paroizolacyjne zatrzymują pochodzącą z pomieszczeń parę wodną, więc umieszcza się je pod krokwiami, od strony poddasza, a folie paroprzepuszczalne – na krokwiach, bo odprowadzają nadmiar pary na zewnątrz, poza tym osłaniają przed wiatrem oraz wodą i przez jakiś czas po ułożeniu mogą pełnić funkcję prowizorycznego pokrycia dachowego. Stąd ich potoczna nazwa – folie wstępnego krycia. Folie wysokoparoprzepuszczalne nazywa się też często membranami dachowymi. Warto mieć to na uwadze przed zakupem folii dachowej.