Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
Konserwacja dachu

Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?

Wybierając materiał, jakim pokryjemy dach, pokładamy nadzieję, że będzie on służył nam przez długie lata. Rzeczywiście tak może być. Jednak dach narażony jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych i eksploatację. Właśnie dlatego ważna jest jego regularna konserwacja. Należy ją wykonywać w odstępach czasowych rekomendowanych przez producenta danego rodzaju pokrycia dachowego oraz brać pod uwagę ewentualne bieżące potrzeby czy uszkodzenia, które mogą się pojawić.

 

Kiedy przeprowadzać konserwację dachu?

Regularna kontrola stanu pokrycia dachowego jest niezwykle ważna. Zwykle obejmuje ona sprawdzenie stanu krawędzi dachu, koszy czy systemu rynnowego. Po raz pierwszy należy ją wykonać po około 2-3 latach od zamontowania dachówki, a następnie powtarzać tę czynność co roku, chyba że wcześniej pojawi się taka potrzeba. Jeśli zaś chodzi o papę termozgrzewalną, w jej przypadku konserwacja powinna odbywać się minimum raz na pięć lat. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu dachu między innymi z gromadzącego się na nim piasku, brudu czy nalotu.

Sprawdzanie stanu rynien podczas kontroli technicznej pokrycia dachowego jest czynnością szczególnie istotną. Niesprawne lub zatkane orynnowanie nie będzie prawidłowo odprowadzało wody, co przyczyni się do zalewania elewacji.

 

Dlaczego należy konserwować dach?

Dach jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji każdego domu. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną. Dzięki odpowiedniemu pokryciu dachu nie musimy obawiać się czynników atmosferycznych, na przykład deszczu albo wiatru. W przypadku zaniedbania odpowiedniej konserwacji jego powierzchni może dojść do poważnych uszkodzeń, na przykład na skutek wiatru. W konsekwencji może dojść do powstania nieszczelności, co przełoży się bezpośrednio na utratę bezpieczeństwa. W przypadku dachów pokrytych papą może dojść nawet do zniszczenia całej konstrukcji. W tym miejscu warto wspomnieć, że koszt wymiany dachu w znaczący sposób przewyższa koszty, które wiążą się z jego konserwacją.

W TOP DACH zajmujemy się dachami od 1994 roku. Dzięki tak długiemu doświadczeniu i pasji nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu wybrać pokrycie dachowe, które spełni Wasze oczekiwania, a także opowiedzą na temat sposobów konserwacji w przypadku każdego z tych rozwiązań.