Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
rynny

Jak dobrać systemy rynnowe do dachu?

Budowa dachu, która finalizuje proces powstawania budynku, nie ogranicza się jedynie do położenia blachodachówki. Niezmiernie istotną rolę odgrywa system rynnowy, który musi być tak dobrany, by zapewniał właściwe odwodnienie połaci i zabezpieczał elewację oraz ściany przed zawilgoceniem.

Jak dobrać systemy rynnowe do dachu

Zanim wybierzemy orynnowanie, musimy określić powierzchnię dachu, jaką będziemy musieli odwadniać. Ważnych jest kilka kwestii. Przede wszystkim kąt nachylenia dachu, pozwalający dobrać rozmiar rynien oraz rur spustowych. Bywa to dość trudne, kiedy dach ma skomplikowaną konstrukcję. Łatwiej jest przy dachu dwuspadowym. Musimy zatem dokonać dokładnych wyliczeń powierzchni oraz zastanowić się nad rozmieszczeniem materiałów. Kolejną sprawą jest średnica i kształt rur oraz rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Rynny są narażone na działanie czynników atmosferycznych, więc muszą być odporne na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Pozostaje na koniec kwestia estetyki. Sprzedawcy oferują produkty w szerokiej gamie kolorystycznej.

Rynny stalowe czy z PCV?

Rynny stalowe sprawdzą się do każdego rodzaju pokrycia dachowego. Charakteryzują się odpornością na zmiany temperatury i promieniowanie UV. Nie wydłużają się i nie kurczą, a także nie pękają i nie ulegają deformacji. Są do tego wytrzymałe na czynniki mechaniczne i odporne na starzenie się materiału oraz łatwe w montażu. W ofercie Dach Holding TopDACH znajdziemy wiele rodzajów systemów rynnowych. Oprócz materiałów ze stali dostępne jest orynnowanie z plastiku, wyjątkowo gładkie, dzięki czemu, woda spływa szybciej, a na powierzchni nie osadza się brud. Rynny PCV są odporne na zadrapania i uderzenia oraz na korozję. Tego rodzaju systemy rynnowe są atrakcyjne cenowo, więc chętnie wybierane przez klientów. Doskonale wpływają na wygląd elewacji, ponieważ są produkowane w wielu kolorach, co pozwala dobrać poszczególne elementy również do pokrycia dachowego.