Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
papa

Jak i gdzie montować papy termozgrzewalne?

Pokrycia dachowe są w stanie mieć bardzo różną naturę. Można nawet pokusić się o twierdzenie, że ile dachów, tyle pokryć. Na rynku jest wystarczająco dużo produktów, aby spełnić oczekiwania każdego klienta i stworzyć dla niego idealny dach. Z pewnością w niektórych przypadkach do osiągnięcia tego stanu konieczna będzie tak zwana papa termozgrzewalna.

Żeby pokrycie dachowe było odpowiednio wykonane, tworząca je papa musi oczywiście być odpowiedniej jakości. Sama solidność materiału jednak wcale nie wystarczy. Żeby dobrze się sprawował, musi być jeszcze poprawnie zamontowany i – co być może najważniejsze – jego instalacja musi się odbyć w odpowiednim miejscu.

Podłoże pod papę

Tam, gdzie ma zostać nałożona papa, musi najpierw powstać odpowiednie podłoże. Odpowiednie, czyli takie, które będzie się charakteryzować sztywnością oraz równością niezbędną do zapewnienia wymaganej stabilizacji. Materiały, które najlepiej nadają się na podłoże pod papę termozgrzewalną, to między innymi deski drewniane łączone, płyty OSB bądź też sklejka drewniana.

Wiadomo więc już, na czym najlepiej układać papę termozgrzewalną. A jak należy to robić? Otóż najlepiej w sposób specjalistyczny. Zadanie to powinno się powierzyć fachowcowi. Co prawda układanie papy przez amatora nie jest całkowicie wykluczone, jednak powinno się ono odbywać pod okiem doświadczonego dekarza.

Kiedy zostanie już wybrana odpowiednia osoba do kładzenia papy, nie pozostanie nic innego, jak zabrać się za robotę. Generalnie rzecz biorąc, papę montuje się metodą dwóch warstw. Pierwsza z nich określana jest mianem papy pokładowej. Druga to tak zwana papa nawierzchniowa. Montując te dwa poziomy, trzeba zachować odpowiednie odległości w wymaganych miejscach.

Warto także dodać, że metodą wykorzystywaną w celu trwałego przymocowania papy termozgrzewalnej jest podgrzewanie tego materiału palnikiem. Robi się to od spodu, po to, by zapewnić jak najlepszą jakość montażu. Oprócz tego w instalacji papy swoją funkcję spełniają także gwoździe papowe.