Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
układanie dachu

Jak wgląda proces położenia dachu?

Kiedy myślimy o tym, bez czego nie może się obyć dom, jedną z pierwszych rzeczy, jaka przychodzi nam do głowy, jest naturalnie dach. To właśnie on unosi się nad całą konstrukcją, zapewniając domownikom ciepło, schronienie przed deszczem czy śniegiem i bezpieczeństwo. Dlatego w trakcie budowy domu tak ważne jest, aby odpowiednio wykonać położenie dachu. Jeżeli proces ten zostanie prawidłowo przeprowadzony, to mieszkańcy budynku będą mogli się cieszyć jego bezproblemowym użytkowaniem. Bez narażenia na to, że coś będzie ciekło z góry lub bez ryzyka, że wnętrze będzie się zbytnio wychładzało albo zbytnio nagrzewało.

Żeby prawidłowo wykonać proces położenia dachu, trzeba zachowywać kolejność poszczególnych etapów. Przyłożenie się do każdego z kroków gwarantuje, że końcowy efekt będzie zadowalający. Natomiast jeżeli w którejś fazie zabraknie precyzji, wpłynie to na cały proces. W takim wypadku nawet najwyższa solidność przy kolejnych etapach nie zniweluje narobionych braków.

Kolejność etapów

Pierwszym etapem procesu położenia dachu jest oczywiście wykonanie projektu. Dokładne zaplanowanie wszystkich działań pozwala na to, aby później nie borykać się tym, co gdzie umieścić. Precyzyjne rozrysowanie schematu budynku to podstawa każdej udanej konstrukcji.

Kiedy projekt dachu jest już gotowy, można zająć się pierwszymi pracami montażowymi. Jakie części instaluje się w pierwszej kolejności? Bez wątpienia należy do nich więźba dachowa. Jej elementami nośnymi są tak zwane murłaty. Ich umiejscowienie ma kluczowe znaczenie dla całej konstrukcji. W momencie gdy murłaty są już zainstalowane, można zająć się krokwiami. Warto pamiętać o tym, żeby w trakcie pierwszych prac montażowych dostatecznie zabezpieczyć kładziony dach przed działaniem wilgoci.

Po etapie pierwszych prac montażowych następuje etap łączenia. W jego trakcie dochodzi do kładzenia desek na uprzednio przygotowanej konstrukcji, a także do mocowania dodatkowych elementów, chociażby takich jak rynny. Ostatnim krokiem w trakcie wznoszenia dachu jest zaś układanie poszycia. To, jaki przybierze ono charakter, będzie oczywiście zależeć od naszego wyboru. W tym zakresie można zdecydować się zarówno na tradycyjne rozwiązania, takie jak dachówki ceramiczne, jak i na nieco rzadziej wykorzystywane materiały, takie jak blachodachówki.