Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
okna dachowe

Jak wybrać okna dachowe?

Mieszkanie na poddaszu jest niewątpliwie całkiem ciekawym pomysłem, na który decyduje się wiele osób. Niestety, wiąże się z nim także konieczność zamontowania okien dachowych, co jest całkowicie zrozumiałe. Dlatego też dzisiaj poruszymy temat wyboru okien dachowych. Jakie są zasady wyboru, czym się kierować etc. Dowiecie się, jakie są najważniejsze aspekty, które powinny przyciągać waszą uwagę.

 

Okna dachowe – jaki rodzaj wybrać?

Najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. Okna uchylno-obrotowe, dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika, można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Istnieją także okna wyłazowe, które otwierają się na bok. Istnieją także okna balkonowe, które uchylają swoje górne skrzydło do góry, a dolne do przodu. Przy wyborze okien dachowych musicie wziąć pod uwagę takie parametry, jak wymiary poddasza, wysokość połaci dachu, w której okno zostanie zamontowane oraz kąt, z którego będzie padać światło do pomieszczenia.

 

Czy okna połaciowe są w stanie dobrze oświetlić poddasze?

To często zadawane pytanie. Okna połaciowe są wykorzystywane w oświetleniu poddaszy. Wiele osób nie wie jednak do końca, ile światła są one w stanie zapewnić. Okna połaciowe doprowadzają do 50% więcej naturalnego światła niż te zamontowane pionowo. Mają one także inne zalety – w płaszczyźnie dachu można zamontować kilka okien obok siebie, a jeśli dobierzemy standardowy rozmiar niewymagający przeróbki dachu, ich montaż nie sprawi kłopotu i nie będą konieczne zmiany w konstrukcji więźby i poszycia. Innymi słowy, okna połaciowe są naprawdę dobrym wyborem pod względem doprowadzanego do pomieszczenia światła. Tak więc, zdecydowanie się na nie będzie naprawdę dobrym wyborem, jeżeli postanowicie mieszkać na poddaszu. A jest to naprawdę świetny pomysł!