Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
system orynnowania

Jak wybrać system orynnowania?

Gdy przeglądamy Internet w poszukiwaniu tematów tworzonych przez fachowców, zainteresowani założeniem systemu orynnowania we własnym domu, możemy odnaleźć wiele pożytecznych informacji. Dlatego też zajmiemy się dzisiaj tą niewątpliwie ciekawą kwestią.

 

Jak dobrać system orynnowania?

Żeby wiedzieć, ile i jakie rynny oraz rury spustowe musisz kupić, należy określić efektywną powierzchnię dachu (EPD). Wzór do jej obliczania to: (1/2H + W) × L. H oznacza wysokość połaci dachu mierzoną w pionie, W – odległość od narożnika do kalenicy, ale w poziomie, czyli stanowiącą rzut poziomy długości krokwi, a L to długość dachu.  Innymi słowy dla dachu o powierzchni mniejszej niż 50m2, rynna powinna mieć średnicę 100 mm, a rynna spustowa 75-80 mm. W przypadku dachu o powierzchni do 100m2 wymiary to 150-190 mm dla głównej rynny oraz 110-120 mm dla spustowych. Nie przejmujcie się jednak specjalnymi wyliczeniami w tym zakresie, wystarczy znać wymiary dachu, a resztą zajmą się specjaliści.

 

Systemy orynnowania – stalowe czy PCV?

Systemy orynnowania z PCV są najtańsze. Można je kupić nawet w supermarketach budowlanych. Tworzywa sztuczne są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie są one jednak bardzo wytrzymałe i na skutek silnych mrozów lub gorąca mogą się rozszczelnić lub kurczyć. 25% droższe są rynny z blachy stalowej ocynkowanej, a 75% z aluminium i cynku-tytanu. Ale ich trwałość określa się na 100-120 lat, czyli nigdy nie będziemy musieli ich wymieniać. Kwestia tego, na co się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas. Gdybyśmy jednak mieli osobiście wam doradzać, to wydaje się nam, że stalowe będą zdecydowanie najlepszym wyborem w tym przypadku. Pamiętajcie jednak, że wybór należy tylko do was.