Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
dach w zimę

Jak zadbać o dach w okresie zimowym?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdej budowli, czy to domu mieszkalnego, czy budynku użytkowego. Koniecznie należy poddawać go sezonowym przeglądom, serwisowaniu i gdy jest to konieczne również naprawom. Pokrycie dachowe z czasem niszczeje pod wpływem zmiennych warunków pogodowych czy uszkodzeń chemicznych. Szczególnie wymagającym okresem w roku jest zima. Jak dbać o dach w tych trudnych miesiącach?

Przegląd dachu i sprawdzanie jego stanu

Nawet w sytuacji, gdy wydaje nam się, że z dachem nic się nie dzieje, należy dokonać szczegółowego przeglądu stanu dachu. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie oferującej usługi dekarskie, która szybko wyłapie nawet najmniejsze usterki, co uchroni przed większymi uszkodzeniami pokrycia. Wykonywane czynności różnią się od rodzaju pokrycia, ale zawsze rozpoczynają się od sprawdzenia, czy w dachu nie ma dziur, dachówki nie odpadły lub nie popękały, co może przyczyniać się do zalewania poddasza, lub przecieków prowadzących do rozwoju grzybów i pleśni w konstrukcji dachu. Poluzowane elementy należy przytwierdzić lub wymienić, uszczelnić łączenia.

Dobrze jest również sprawdzić stan orynnowania, które odpowiada za odprowadzanie wody z dachu. Drożne i prawidłowo podłączone rynny gwarantują brak problemów ze stojącą wodą na przykład na płaskim dachu. Warto przyjrzeć się też kominowi i pozostałym elementom konstrukcji.

Przede wszystkim odśnieżanie

To o czym nie można zapominać zimą i co najlepiej zlecić firmie z odpowiednim wyposażeniem i sprzętem, to odśnieżanie dachu. Obfite opady śniegu, który zbiera się na każdym typie dachu, mogą go obciążać i powodować problemy z nośnością całej konstrukcji. Regularne odśnieżanie jest szczególnie zalecane przy dachach płaskich, gdzie nie ma szans na obsunięcie się zwałów śniegu, za to kolejne warstwy stanowią coraz większy ciężar. Może to prowadzić do pęknięcia, rozszczelnienia, a nawet zawalenia dachu. Problemem są również czopy śniegu i lodu, które mogą utknąć w rynnach. Ich usuwanie wymaga odpowiednich narzędzi.