Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
system orynnowania do budynku

Jakie rynny będą najlepszym wyborem?

Jak łatwo się domyślić, jest to jeden z podstawowych elementów zewnętrznej “obudowy” każdego budynku mieszkalnego. Głównym zadaniem rynien jest oczywiście odprowadzanie nadmiaru wody, która gromadzi się na dachach podczas opadów deszczu. Są to podstawowe informacje, które każdy z nas zna. Pozostaje jednak jedna kwestia, którą warto byłoby rozwiązać. Mianowicie, jaki typ rynien będzie najlepszy – czy rynny PCV czy stalowe? Wbrew pozorom, udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wcale proste. Dlatego postaramy się wam pomóc w podjęciu tej decyzji.

 

Rynny PCV

Rynny PCV są często wybierane ze względu na relatywnie niewielką potrzebę ich konserwacji. Warto zaznaczyć, że są odporne na działanie czynników chemicznych, promieni ultrafioletowych, łatwe w montażu i lekkie. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, a wadą duża rozszerzalność termiczna. Jednak nowoczesne i markowe produkty są tak zaprojektowane, że po zamontowaniu mogą się w razie konieczności rozszerzać i kurczyć, bez wpływu na szczelność całego systemu, ponieważ zastosowane do łączenia elementów wysokiej jakości uszczelki są niewrażliwe na zmiany temperatury i wilgoć.

 

Rynny stalowe

Zanim przejdziemy do dalszej analizy, warto odnotować, że ten opis skupia się na rynnach stalowych, aczkolwiek można odnieść to do każdego typu metalu, jak np. miedź. Są one odporne na warunki atmosferyczne, agresywne środowisko i nie wymagają konserwacji. Rynny z tego materiału oferowane są w wielu kolorach, np.: białym, brązowym, czarnym, ceglastym i szarym. Generalnie, rynny stalowe są wytrzymalsze od PCV, jednak z drugiej strony wymagają one większego wysiłku oraz nakładu finansowego.

Na jakiej podstawie mamy więc je wybrać? Wybierając określony system orynnowania, należy dopasować go do pokrycia dachowego (niektóre rodzaje rynien montuje się przed ułożeniem pokrycia). Dotyczy to nie tylko koloru, ale przede wszystkim żywotności materiałów. Innymi słowy nie dobierajcie nietrwałego orynnowania do trwałego dachu i odwrotnie.