Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
pokrycie dachowe

Kalkulacja cenowa pokrycia dachowego

Tworzenie kalkulacji cenowej pokrycia dachowego jest trudnym zadaniem wymagającym uwzględnienia wielu zmieniających się czynników. Poza dachówką, której ceny również mogą być skrajnie różne, należy wziąć pod uwagę także wiele innych elementów składowych.

Szacując cenę pokrycia dachowego, należy uwzględnić:

  • Koszt podstawowego materiału na pokrycie dachu, czyli cenę konkretnie wybranego modelu dachówek lub blachy odpowiednio pomnożoną przez wielkość powierzchni dachu.
  • Koszt niezbędnych akcesoriów wykończeniowych takich jak na przykład dachówki, gąsiory, obróbki blacharskie, spinki. Zalecamy dobrze przeanalizować potrzebę użycia tych elementów i uwzględnić podczas kalkulacji, ponieważ jedna specjalna dachówka brzegowa może kosztować 10 – krotnie więcej, niż zwykła dachówka.
  • Koszt wykonania podkładu pod pokrycie. Pod pokrycia z blach płaskich, gontów bitumicznych oraz pod wszystkie pokrycia na dachach o spadku do 12 stopni konieczne jest wykonanie sztywnego poszycia. Do jego stworzenia wykorzystywane są deski lub płyty drewnopochodne oraz papa, lub folie dachowe.
  • Koszty pracy firmy dekarskiej, które zależą głównie od tego, jak szybko i łatwo da się ułożyć podkład oraz pokrycie. Dużą popularnością cieszą się blacho dachówki sprzedawane w dużych arkuszach, które przyspieszają montaż, ale tylko w przypadku prostych połaci dachu. Jeśli dach ma bardziej skomplikowane kształty, arkusze trzeba ciąć pod kątem i odpowiednio dopasowywać, co często może być bardziej czasochłonne niż kładzenie mniejszych dachówek.
  • Ilość strat materiału, czyli odpadów. Liczba będzie tym większa, im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Dlatego wówczas lepiej zdecydować się na elementy drobnowymiarowe, których nie trzeba będzie przycinać.

Cena a trwałość

Dokonując kalkulacji cenowej pokrycia dachowego, warto pamiętać, że zbyt duża oszczędność na materiałach lub poziomie pracy ekipy dekarskiej przełoży się na mniej trwały efekt i dach po kilkunastu latach, będzie wymagał wymiany, a więc poniesienia kolejnych wysokich kosztów. Zalecamy pomyśleć o inwestycji w pokrycie o takiej jakości, która pozwoli utrzymać dach w odpowiednim stanie przez najbliższe kilkadziesiąt lat.