Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
proces ułożenia pokrycia dachowego

Proces ułożenia pokrycia dachowego

Gwarancją wytrzymałości dachu przez dziesięciolecia jest nie tylko klasa wybranego materiału, ale też jakość jego ułożenia. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni dobór sprawdzonych i polecanych fachowców, którzy posiadają rzetelną wiedzę i doświadczenie. Dach przed montażem pokrycia należy odpowiednio zabezpieczyć folią lub twardym poszyciem z płyt, desek lub papy. Dopiero na tak przygotowane i osłonione podłoże instaluje się łaty zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie. Dobrze rozmierzone łaty chronią przed koniecznością docinania dachówek i umożliwiają szybki montaż pokrycia dachowego, dlatego łacenie jest jedną z najważniejszych czynności, wpływającą na postęp i efektywność dalszych prac. Łaty przytwierdza się do kontrłat. Jeżeli nachylenie połaci przekracza 60 stopni, dachówkę ceramiczną klamruje się, czyli przytwierdza do łat, każdą z osobna. Przy mniejszym kącie wystarczy co 5-6 dachówka, reszta trzyma się pod własnym ciężarem. Układanie dachu zaczyna się od prawego dolnego rogu połaci, przymocowując najpierw dachówki skrajne. Przy kominie, skosach czy oknach zazwyczaj konieczne jest docinanie dachówek.

Układanie blachodachówki

Przed montażem blachodachówki dach przygotowuje się w ten sam sposób co w przypadku dachówki ceramicznej. Łaty i kontrłaty instaluje się zgodnie z zaleceniami producenta. Na tak przygotowanym podłożu rozmieszcza się arkusze brachodachówki i przytwierdza ją przy pomocy wkrętów samowiertnych tzw. farmerskich z podkładkami odpornymi na promieniowanie UV oraz na zmiany temperatury. Do docinania blachy można używać tylko i wyłącznie nożyc wibracyjnych. Po ułożeniu blachodachówki montuje się jeszcze wiatrownice i gąsiory kalenicowe.

Czas ułożenia pokrycia dachowego może znacząco się różnić, ze względu na stopień skomplikowania dachu i robót wykończeniowych z tym związanych. Schemat prac przygotowawczych wygląda jednak zazwyczaj podobnie bez względu na rodzaj pokrycia dachowego, na który się zdecydowano.