Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
przegląd systemów rynnowych

Przeglądy systemów rynnowych – dlaczego to ważne?

Rynny stanowią kluczowy element konstrukcji każdego dachu. To właśnie one odpowiadają za odprowadzenie wody opadowej, a także tej pochodzącej z topniejącego śniegu. Nie ulega więc wątpliwości, że aby skutecznie spełniły te zadania, muszą działać w efektywny sposób. Ich działanie pozwalają sprawdzić gruntowne przeglądy systemów rynnowych. Na czym dokładnie one polegają i jak często należy je wykonywać?

Na czym polegają przeglądy systemów rynnowych?

Przeglądy rynien to kontrolowanie ich drożności, sprawdzanie zamocowania (możliwe oberwanie pod naporem śniegu), a także weryfikacja tego, czy nie pojawiły się na nich pęknięcia. Uniknąć większości tych problemów, nawet po wielu latach od montażu, pomagają odpowiednio wykonane rynny stalowe oraz plastikowe. Warto zwrócić uwagę na renomę producenta oraz sugestie sprzedawców, którzy najczęściej wiedzą, jakie modele są rzeczywiście warte uwagi.

Jak często dokonywać przeglądów systemów rynnowych?

Ważny jest nie tylko sposób, ale również częstotliwość wykonywania przeglądów rynnowych. Okazuje się, że najlepiej przeprowadzać je dwa razy w roku i w odpowiednich momentach. Przede wszystkim należy robić to przed zimą, a po okresie opadania liści, które bardzo często blokują rynny i przyczyniają się do problemów z drożnością.

Drugi przegląd rynien trzeba wykonać wiosną, gdy dojdzie do stopienia się śniegu, a ryzyko pojawienia się kolejnego jest już niewielkie. Wówczas kontroluje się, czy rynny nie zostały uszkodzone pod naporem śniegu lub lodu oraz czy nie ma w nich innych poważnych uszkodzeń.

Co ważne, w obydwu przypadkach taką kontrolę należy przeprowadzić skrupulatnie, aby szybko zidentyfikować jakiekolwiek problemy.

Dlaczego przeglądy systemów rynnowych są tak ważne?

W praktyce więc główne powody, dla których powinno wykonywać się przeglądy rynnowe to:

  • zminimalizowanie ryzyka przecieków na elewację związanych z niedrożnym systemem rynnowym,
  • ograniczenie konieczności naprawy lub wymiany w nieodpowiednim momencie, czyli przede wszystkim zimą,
  • uniknięcie problemów ze szczelnością i gromadzeniem się wody (problem głównie w przypadku dachów płaskich).

Jak więc widać przeglądy systemów rynnowych są naprawdę ważne i nie powinno się o nich zapominać. Oczywiście ważna jest też sama jakość rynien i tutaj polecamy zakup wariantów stalowych i PCV uznanych producentów.