Wczytywanie zawartosci strony, prosze nie wstrzymywac oddechu :-)
Hide page preloader
dachówki

Rodzaje pokryć dachowych

Metod i materiałów na pokrycie dachu jest wiele. Powszechna dostępność różnych tworzyw o zbliżonych parametrach jakościowych powoduje, że wybór najlepszego rodzaju pokrycia dachu, dopasowanego do naszego domu i oczekiwań, może stać się trudnym wyzwaniem. Dlatego przychodzimy z pomocą. Oto krótka charakterystyka najbardziej popularnych rozwiązań.

Wady i zalety dachówki ceramicznej

Mimo, że dachówka ceramiczna jest materiałem kosztownym, zalety wykorzystania ceramiki do pokrycia dachu są nieporównywalne z innymi materiałami. Szacuje się, że żywotność dachu osłoniętego dachówką ceramiczną może sięgać 150lat. Dachówka jest twarda, odporna na warunki środowiskowe, nie przenosi dźwięków i produkowana jest tylko z naturalnych materiałów, dlatego zyskała miano jednego z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Dachówka ceramiczna ze względu na swoją wagę wymaga odpowiedniej konstrukcji więźby dachowej, co w nowych projektach domów jest już najczęściej uwzględnione. W przypadku remontu dachu z uwagi na ciężar poszycia ceramicznego wskazana jest konsultacja z konstruktorem lub architektem.

Dachówka betonowa

Ten typ pokrycia dachowego posiada zalety podobne do dachówki ceramicznej. Ponadto jest to materiał lżejszy i łatwiejszy w produkcji, a to pociąga to za sobą nawet o połowę niższą cenę za metr kwadratowy. Dachówki betonowe charakteryzują się niestety krótszym okresem użytkowania niż ich ceramiczny odpowiednik. Mimo to atrakcyjna cena, jak i estetyka wykonania pokrycia w tej technologii rekompensuje tę niedogodność.

Blachodachówka

Rozwiązanie bardzo popularne ze względu na niski koszt i szybkość montażu. Blachodachówka jest wyjątkowo lekka i nieprzepuszczalna oraz odporna na warunki środowiskowe. Niepożądanym zjawiskiem tego typu pokrycia jest przenoszenie dźwięków, np. odgłosów padającego deszczu. Można jednak zniwelować ten problem, stosując ocieplenie w postaci wełny mineralnej wygłuszającej hałasy pochodzące z zewnątrz

Do rozwiązań niecodziennych, ale charakteryzujących się równie dobrymi parametrami akustycznymi i wytrzymałościowymi są: pokrycia bitumiczne, pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych czy rozwiązania naturalne w postaci gontów drewnianych, strzech trzcinowych, łupka dachowego czy dachów pokrytych roślinnością.