adres do korespondencji z działem okien :okna.jablonna@top-dach.com.pl

Okna

Firma Topdach ma również w swojej ofercie okna firmy WITRAŻ . Aby ułatwić klientom komunikacje z handlowcami podamy kilka podstawowych określeń powszechnie używanych przez osoby zajmujące się zawodowo tematyką okienną . Wszystkie informacje są podane skrótowo a problematyka doboru okna jak i właściwego montażu jest naprawdę szeroka . Wiedza jaką posiadają nasi handlowcy to połączenie szkoleń z praktyką .

Podane informacje mają  wskazać na co powinni zwrócić uwagę klienci przy wyborze swoich okien .

Stosowane określenia ze względu na użyty materiał do produkcji okna

OKNA PCVDAKO PVC

OKNA DrewnianeDako okno drewniane trzyszybowe

OKNA drewniane z nakładką aluminiową Witraż okno drewno aluminium

OKNO aluminioweDAKO aluminium

Podział okien ze względu na ich konstrukcje ( podstawowy)

Okno dwuskrzydłowe z równym podziałem . Może być zrobiony  podział np. 1/3 do 2/3 lub dowolny inny . Ograniczenie podziału jest podyktowane możliwością wykonania bardzo wąskiego skrzydła i oczywiście względy natury estetycznej. Strzałki wskazują na sposób otwierania tego okna . Lewe skrzydło ( tu patrzymy od środka budynku) tylko się otwiera na lewą stronę natomiast prawe skrzydło ma górny uchył i otwiera się na prawą stronę .

OKNO dwuskrzydłowe GIF 2

Okno trzyskrzydłowe . Przykładowe rozwiązanie otwierania poszczególnych skrzydeł.Konfiguracje otwierania należy dobierać pod kątem każdego użytkownika jak i przyszłego rozmieszczenia mebli

OKNO TRZYSKRZYDŁOWE GIF !

Okno jednoskrzydłowe . Pokazany układ strzałek mówi o sposobie otwierania tego okna . I tak np. pokazane okno ma funkcję uchyłu i otwierania na lewą stronę .

OKNO jednoskrzydłowe GIF 1

HS- tzw drzwi balkonowe lub tarasowe.

Symbol który jest umieszczony  na lewym skrzydle oznaczę , że tę część drzwi przy obrocie klamki  podnosimy do góry  a następnie możemy przesunąć na prawą stronę . W ten sposób uzyskujemy otwór przejścia równy połowie szerokości tych drzwi

HS drzwi balkonowe unoszono przesuwne

PSK tzw drzwi balkonowe lub tarasowe .

symbole na lewym skrzydle wskazują że można je odchylić od pionu robiąc u góry szczelinę wentylacyjną( trójkąt skierowany wierzchołkiem do góry ) lub można je przesunąć na prawą stronę tworząc otwór przejścia .

PSK drzwi balkonowe lub tarasowe odstawno przesuwne

WITRAŻ producent okien fasadowych ( elewacyjnych)

Witraz siedziba

Witraż_logo_dopisek-01 — kopia

TOPDACH WITRAŻ halaprodukcyjna

TOPDACH WITRAŻ hala produkcyjna profil VEKA

TOPDACH WITRAŻ hala produkcyjna produkcja20180821_093742

Witraż jest producentem okien PVC , drewnianych i aluminiowych od 1999r . Firma rozwija się cały czas stosując najnowsze maszyny do produkcji . W ostatnich latach zmieniła linię produkcyjną do okien PVC co stawią ją wśród liderów stosujących najnowsze technologie  . Do swojej produkcji okien PVC używają profili okiennych firmy VEKA w klasie A co świadczy o wysokim standardzie wykonania .

producent profili okiennych pcv

To z jakiego profilu okiennego PVC produkowane są okna ma bardzo duże znaczenie . Profile powinny być produkowane w klasie “A” . Klasa A zapewnia że okna wyprodukowane z tego produktu są stabilne nie wyginają się i nie skręcają . Profil ten jest odporny na zmiany temperatur i ma dużą lepszą izolacyjność akustyczną . Klasa A to grubość ścianki 3 mm i taką gwarancje daje producent VEKA na swoje profile . Okna wyprodukowane z tego profilu z łatwością przechodzą badania na

– obciążenie od wiatru

– szczelność na wodę opadową

– przepuszczalność powietrza

– izolacyjność termiczną

Topdach profile okienne VEKA

Istotne informacje dla klienta który zamawia okna

Współcznnik U  – czyli ile ciepła przenika przez okno

TOPDACH Rozkład temperatur w oknie

Uw  – parametr określający jaka ilość ciepła przenika przez okno na zewnątrz . Parametr ten jest ustalony dla określonego Polską Normą wymiaru okna . Czym Uw dla całego okna jest mniejsze to okno więcej ciepła zatrzymuje w domu .

Uw=1.1 W/1m2K to wartość która obecnie obowiązuje dla budownictwa mieszkaniowego .

Większość okien polecanych przez naszą firmę przekracza ten parametr .

Rysunek obok pokazuje jak rozkładają się temperatury na zewnątrz okna i po stronie wewnętrznej . Strzałka niebieska wskazuje miejsce gdzie może wystąpić przemarzanie jeśli nieodpowiednio zamontuje się okno . Te wadę można wyeliminować poprzez zastosowanie odpowiedniej techniki montażu .

Pakiety szybowe

Topdach pakiet dwuszybowy

Topdach pakiet trzyszybowy

Topdach pakiet czteroszybowy

  Szyby zespolone to dwie , trzy lub cztery szyby sklejone ze sobą za pomocą specjalnych ramek . I tak na prawdę to pakiety szybowe decydują o właściwościach okien .

Oczywiste jest że ilość szyb w pakiecie decyduje o najważniejszym parametrze Uw , czyli im więcej szyb w pakiecie tym ten współczynnik jest korzystniejszy .

Ale odpowiedni dobór szyb daje nam jeszcze inne korzyści

1) Pakiet energooszczędny to nie tylko ilość szyb ale są i inne dodatki które polepszają ten parametr jak np. specjalna ramka , gaz wypełniający komory pomiędzy szybami .

2) Pakiet bezpieczny antywłamaniowy to specjalne szyby przeciwdziałające szybkiemu  sforsowaniu szyby lub całego okna w powiązaniu ze specjalnymi okuciami

3) Pakiety tłumiące hałas szczególnie polecane od strony ruchliwych ulic .

4) Pakiety z podwyższoną przepuszczalnością energii słonecznej które poprawiają nagrzewanie pomieszczeń

Profile okienne PVC

Topdach _witraz-perfectline-v70 U 1,1

To zdjęcie pokazuje profil PVC 5 komorowy a co za tym idzie i mniejszy pakiet dwuszybowy . Skutek tego jest taki że U okna jest na poziomie 1,1 W/m2K . Oczywiście to jest zgodne z zaleceniami dla budownictwa mieszkaniowego ale w porównaniu do U ściany to duża przepaść . Dlatego wszyscy producenci oferują znacznie lepsze profile .

 

Topdach _witraż swingline U 1,1

Powyżej widać zdjęcie przekroju okna  5 komorowego ale o zupełnie innych kształtach zewnętrznych . Daje nam obraz możliwości wyboru jak nasze okno ma wyglądać na zewnątrz . Bez względu na kształty możemy wybrać kolor okleiny okna . I tak możemy mieć okna o tej samej okleinie od zewnątrz jak i wewnątrz . Możemy zażyczyć sobie okleinę tylko od zewnątrz a od środka pozostawić kolor biały . Możliwości jest wiele i najlepiej to skonsultować z naszym handlowcem .

1191894_softline-82-powertherm U 0,74

Profil 7 komorowy jest szerszy 82 mm. Można wbudować pakiet 3 szybowy . Okno ma zdecydowanie lepszy współczynnik U bo na poziomie 0,74 W/m2K . Taki wynik uzyskuje się dzięki lepszym parametrom ramy okiennej jak i dzięki zastosowaniu trzech szyb . Ale to nie wszystkie czynniki które decydują o tym jakie okno ma U . Więcej informacji można uzyskać od naszych handlowców .

Profile okienne drewniane

Kantowka_sosnowa_klejona_70_x_70_x_2600_mm_1_82_m2-304395-249582

Zdjęcie pokazuje jak wygląda tzw klejonka używana do produkcji okien . Dlaczego nie stosuje się litego drewna do wytwarzania okien. Drewno lite paczy się a klejonki zachowują swoją pierwotną linię. Do produkcji okien drewnianych używa się klejonek z mikrowczepami ( okna malowane są farbami kryjącymi ) lub klejonki są jednolite przy stosowaniu farb lazurowych celem ukazania naturalnych słoi drewna .

582051_2-ecoline-68-przekroj-ver-ost

Zdjęcie powyżej pokazuje przekrój przez okno drewniane  o szerokości profila  68mm . Oczywiście to decyduje jaki pakiet szybowy można zainstalować w oknie . Ten przypadek to dwuszybowy profil a co za tym idzie i słabszy wskaźnik U dla okna .

539742_1-ecotherm-92-przekroj-ver-ost

To zdjęcie pokazuje profil okienny 92mm . Okno jest stabilne można zdecydowanie uzyskać dużo lepsze wskaźniki U oraz dużo większe wymiary . Pakiet trzyszybowy o szerszych ramkach międzyszybowych zapewnia  lepszą ochronę przed utratą ciepła jak i lepszą akustykę .

Profile drewniane z nakładką aluminiową

Topdach _witraz-regular_0knodrewniane

DUO REGULAR tak firma WITRAŻ nazwała ten kształt nakładki . Przypomina on klasyczne okna drewniane lub PVC . Drewno z nakładką aluminiową . Dlaczego ! . Daje nam to dwie korzyści . Pierwsza to ochrona drewna przed działaniem czynników zewnętrznych a co za tym idzie brak konserwacji drewna . Druga korzyść to estetyka okna która wpisuje się w obecny trend projektów domów o nowoczesnych kształtach a od środka możemy wykończyć dom w ciepłych klimatach .

DUO MODERN nakładka aluminiowa na okno drewniane produkowane przez firmę WITRAŻ . Nowoczesny kształt nakładki o prostych liniach bardzo dobrze pasuje do trendu w architekturze czym mniej tym lepiej a liczy się funkcjonalność . Dodatkowa zaletą jest duży wybór kolorów nakładki aluminiowej oferowany w/g wzornika . Dla wymagających istnieje możliwość pomalowania aluminium z palety RAL . Oczywiście kolor drewna jest do wyboru ze wzornika firmy Witraż .

Profile okienne z aluminium

Topdach profil ponzio_pe68-hi-okno

Okno z profilu aluminiowego . Do zalet tego rodzaju okien można zaliczyć sztywność samego profilu co przekłada się na dużo większe gabaryty okien i bogata kolorystyka gdyż profile aluminiowe są malowane proszkowo . Połączenie tych zalet z elewacją budynku może dać ciekawe rozwiązania . Okna aluminiowe są praktycznie niezniszczalne . Ten profil o 68 mm głębokości zabudowy niesie za sobą pewne ograniczenia . I tak np. pakiet dwuszybowy w oczywisty sposób ma gorsze parametr U dla okna , choć ma zastosowaną wkładkę termiczną o szerokości 32 mm .

topdach_pe78nhi-okno

Widoczny przekrój przez okno wykonane z profilu  PONZIO PE 78 które stosuje w produkcji okien aluminiowych fabryk WITRAŻ  spełnia wymagania a nawet je przekracza co do współczynnika U dla okna . Tak wykonane okno ma parametr U o wartości 0.9 W/m2K  co znacząco jest niższe niż wymagane U 1.1W/m2K . Choć oba przekroje wyglądają tak samo to różnią się grubością przekładki termoizolacyjnej . Do tego pakiet trzyszybowy zapewnia tak dobre parametry dla tego okna . Okna aluminiowe można wytwarzać też jako łukowe czyli w swojej formie nie ustępują profilom ani z PCV ani z drewna . O wszystkich możliwościach poinformują nasi handlowcy .

Jak zamontować okno

Obecnie w budownictwie praktycznie istnieją trzy sposoby montażu okien .

1) Tradycyjny na piankę .Okno jest mocowane do muru kotwami a szczelina pomiędzy murem a oknem jest wypełniona niskoprężną pianką . Zaletą tej metody jest niski koszt usługi . Ale do wad należy utlenianie się pianki i utrata izolacyjności termicznej . Tak zamocowane okna należy szybko otynkować , aczkolwiek to nie eliminuje całkowicie procesu utleniania tylko go spowalnia . Niestety ze względu na koszty jest najczęściej wybieraną metodą montażu .

2) Na piankę ale z taśmą uszczelniającą . Często mylona metoda z określeniem ciepły montaż.

W tej metodzie okno montuje się tak samo jak na piankę ale z tą różnicą , że pianka jest chroniona specjalną taśmą paroizolacyjną od wewnątrz i taśmą para przepuszczalną na zewnątrz . W tej metodzie  pianka jest chroniona  przed promieniami UV a przez to nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych .

3) Montaż okien w warstwie ocieplenia . Najdroższa metoda ale i najbardziej skuteczna . Z tego względu stosowana jest w budynkach pasywnych . Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ją zastosować i w normalnych budynkach mieszkalnych .

Więcej szczegółów na temat montażu okien i technik stosowanych do poprawy izolacyjności można uzyska u naszych handlowców

Okna dom

Tradycyjny montaż okien na piankę

OKNO ciepły montaż

Montaż okien na piankę z taśmą uszczelniającą .

1_rama_nosna_mowo

Montaż okna w warstwie ocieplenia metodą firmy illbruck

Zdjęcia z realizacji

Topdach montaż okien witraż 9 Topdach montaż okien z profila VEKA Topdach montaż okna na piankę

ZDj. bud. montaż okien Zdj. bud. okno rozwierne na poszezeniu Zdjęcie bud. okno podwalina

Topdach montaż okien 1Topdach montaż okien 3okna-1 montaż Topdach

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.